Vyberte stránku

Ripple v současné době zažívá dost významný boom.  Nedávno uzavřel partnerství s desítkami japonských bank, včetně té největší – Tokyo-Mitsubishi UFJ.

Souhrnně je tržní kapitalizace Ripplu skoro stejně velká, jako Bitcoinu. Pro srovnání je dobré uvést, že bitcoinů je v oběhu nějakých 16 milionů, Ripplů je celkově necelých sto miliard.

Přehřátí trhu a výrazného poklesu ceny se oprávněně bojí největší vlastníci XRP mincí, firma Ripple, která se rozhodla „uvěznit“ 55 miliard xrp v tzv. chytrých kontraktech. Operace spočívá v tom, že do každého kontraktu se „vloží“ 1 milirda xrp a ty budou měsíčně expirovat, tedy každý měsíc po dobu 55 měsíců bude firma Ripple mít k dispozici 1 miliardu xrp, se kterými bude moci volně nakládat.

Toto opatření slouží především pro uklidnění investorské komunity, která se může obávat zaplavení trhu mnoha mincemi a tudíž jejich skokové devalvace. Takto bude zřejmé, kolik se max. může na trhu objevit mincí v daném čase a trh se tak může stát více předvídatelným.

Ripple na rozdíl od např. Bitcoin je měna zcela předtěžená, tzn. distribuce mincí závisí na jejich dominantním vlastníkovi, v tomto případě právě firmě Ripple a nové mince se již negenerují procesem tzv. těžení.

Cena Ripple v současnosti roste do nebe a všichni se trochu obávají klasického splasknutí bubliny.